Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 48: MÜNAFIK KİMDİR ?

Nisa suresi 138 …140

Münafıklara acı azap beklediğini müjdele , onlar ki :

Müminlerin yerine kafirlerle yakınlık gösteriyorlar , onlardan izzet mı arıyorlar ? halbuki bütün izzetler Allah’ındır ve Allah indirdiği kitapta şunları belirtmiştir “Eğer bir yerde Allah ‘ın ayetlerinin inkar edildiğini ve onlarla alay edildiğini işitiyorsanız , konuyu değiştirmedikleri taktirde onlarla aynı masada oturmayın , aksi taktirde sizde onlar gibi olursunuz” . Allah münafıkları ve kafirleri cehennemde toplayacaktır.

Nisa suresi / 144…147

Ey iman edenler , müminler yerine kafirlere yakınlık göstermeyin . Yoksa Allah’ın eline aleyhinize apaçık bir kanıt mı vermek istiyorsunuz ? . Münafıklar cehennemin en alt katında bulunacaklardır ve onların tek bir yardımcıları bulunmayacaktır . Ancak tövbe edenler , durumu düzeltenler, dinine ihlas edenler ve Allah’la olan bağlılığını güçlendirenler müminlerdendir ve Allah müminlere büyük ödül verecektir . Siz iman edip şükür ettikten sonra Allah sizi niçin azap çektirsin ki ? Allah her şeyden haberdardır ve minnettardır .

tövbe suresi / 67,68

Münafık erkekler ve münafık kadınlar birbirleri benzerler : Kötü şeyleri emrederler , iyi şeyler yapılmasın derler , Elleri sıkı ( cimriler) Allah’ı unuttular bu yüzden Allah da onları unuttu ! Münafıklar , Allah’ı itaat etmeyen kişilerdir. Allah Münafıklara ve Kafirlere cehennem ateşi hazırladı , sonsuza dek içinde kalacaklardır, onlara layık bir yer ve Allah onları lanetlemiştir , hep azapta kalacaklardır .

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN