Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 26: KUL HAKKI İLE İLGİLİ AYETLER NELERDİR ?

Nisa suresi/ 29..31

Ey iman edenler , malınızı aranızda batıl ( haksız ) yere yemeyin . Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaret hariç olmak üzere kendinizi helak etmeyiniz. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir .Başkasının hakkına tecavüz ederek ve zülüm yaparak bunu kim yaparsa onu cehenneme vereceğiz . Bu Allah tarafından kolayca yapılabilir. Eğer size yasaklanan büyük günahlardan sakınırsanız , sizin küçük günahlarınızı affederiz ve sizi güzel bir yere sokarız.

Nisa suresi / 10

Zulüm yaparak yetimlerin mallarını yiyenler , karınlarına ateş yemiş olurlar ve ateşe girecekler .

Bakara suresi / 188

Malınızı aranızda haksız yere yemeyin . İnsanların mallarının bir kısmını günah bir şekilde hakimlerin yardımıyla bile bile haksız olarak yemeyin .

Mutaffifin 1..6

Ölçü ve tartıda hile yapanların vay haline . Onlar insanlardan bir şey ölçüp aldıkları zaman ölçüyü tam alırlar . Kendileri insanlara bir şey ölçtükleri veya tarttıkları zaman eksik yaparlar . Onlar tekrar diriltileceklerini sanmıyorlar mı? Büyük bir gün ki O gün tüm insanlar alemlerin Rabb’i karşısına ayağa kalkacaklardır .

Şuara suresi / 181..183

Ölçüyü , tartıyı tam yapın , eksiltenlerden olmayın . Doğru dürüst tartıyla tartın . İnsanların mallarının değerini normal   fiyatların altına düşürmeyin ve yeryüzünde fesatlık yapmayın .

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN