Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 12: ALLAH’IN AYETLERİ (MUCİZELERİ) NELERDİR ?

Fussilet suresi/ 39

O’nun Ayetlerinden biri de : Toprağa bakarsın huşu içinde hareketsiz olduğunu görürsün   . Onun üzerine suyu indirdiğimiz zaman kıpırdanır, canlanır ve yeşillenir . Kuşkusuz bunu ihya eden ( canlandıran) elbette ölüleri de diriltir . O , her şeye kadirdir.

Bakara suresi / 164

Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında , gece ve gündüzün değişmesinde , İnsanların faydasında bulunan denizde hareket eden gemiler , Allah’ın gökten su indirip onunla ölmüş olan toprağı dirilterek üzerine her çeşit canlıyı yaymasında, Rüzgarların hareketlerine ve yer yüzü ile gök yüzü arasında belli bir mesafede bulunan bulutlar , elbette düşünen insanlar için birer ayettir .

Şura suresi / 29

Gökleri , dünyayı ve bunların içine yarattığı canlıları da O’nun ayetlerindendir . O, dilediği zaman onları toplamağa kadirdir .

Nahl suresi / 13

Yeryüzünde sizin için yarattığı değişik renkli çeşitli meyve’ler . Bunlar da öğüt alan insanlar için bir ayettir.

Rum suresi / 19..25

Allah O ki : Ölüden diri çıkarır , diriden ölü çıkarır , yeryüzü öldükten sonra diriltilir , işte siz de aynı şekilde çıkarılacaksınız .

O’nun Ayetlerinden biri , sizi topraktan yaratmasıdır .sonra siz yeryüzünde yayılan insanlar oluverdiniz . Ve O’nun Ayetlerinden biri de , size kendi nefislerinizden beraber yaşayacağınız eşler yarattı ve aranıza sevgi ve merhamet duygusu verdi . Şüphesiz bunda düşünen insanlar için ayetler vardır . Ve O’nun Ayetlerinden biri de göklerin ve yerin yaratılması , dillerinizin ve renklerinizin değişik olmasıdır. Şüphesiz bunda , bilenler için ibretler vardır .

O’nun ayetlerinden biri de , gecelerin ve gündüzün uyumanız ve onun lütfünden rızklarınızı aramanız bunda işiten insanlar için ayetler vardır . O’nun Ayetlerinden biri de , size , korku ve umut getiren şimşeği göstermesi , gökten suyun indirmesi bununla ölmüş toprağın canlanmasıdır . Şüphesiz bu da , aklını işleten insanlar için Ayetler vardır. O’nun Ayetlerinden biri de göğün ve yerin kendisinin emriyle kalkmasıdır , sonra sizi bir tek davetle çağırdığı zaman yerden çıkmanızdır.

Casiye Suresi/2..5

Bu kitap , aziz ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir . Şüphesiz göklerde ve dünyada inananlar için ayetler vardır . Sizin yaratılışınız ve yeryüzünde dağılan canlılar da , kesin kes inananlar için ayetler vardır . Gecenin ve gündüzün değişmesinde , Allah’ın gökten , rızk sebebi olan suyu indirip onunla ölmüş olan yeryüzün diriltmesinde , rüzgarları estirmesinde düşünen insanlar için Ayetler vardır.

 

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN