Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 29: FUHUŞ VE ZİNA İLE İLGİLİ AYETLER NE-LERDİR?

Esra suresi / 32

 

Zinaya yaklaşmayın , çünkü o bir fuhuştur ve kötü bir yoldur .

Nur suresi / 19

İnananlar arasında fuhuş’ un yayılmasını isteyenler , dünyada ve ahirette de acı bir azap çekecekler. Allah bilir , siz bilmezsiniz.

Araf suresi / 80,81

Hz.Lut kavmine demiş ki: “Siz, sizden önce dünyada hiç kimsenin yapmadığı fuhuş’ u mu yapıyorsunuz ? “siz kadınlar yerine erkeklerden zevk alıyorsunuz ! Doğrusu siz azgın bir kavimsiniz .

Araf suresi / 33

De ki : “Rabb 'im , ancak fuhuş’ un gerek gizlisi gerek açığı , zarar vermek ve haksız yere zulüm yapmak ve hakkında hiç bir bilgi indirmediği halde Allah’a ortak (şirk) koşmak ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi kesinlikle haram kılmıştır.

Enam suresi / 151..153

De ki: “ Gelin Rabb’inizin size haram kıldığı şeyleri söyleyeyim : O’na hiç bir şeyi ortak ( şirk ) koşmayın , ana babaya iyilik edin , fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin , sizi de onları da rızkınızı biz veririz . Fuhuşların açığına da kapalısına da yaklaşmayın ve haksız yere Allah’ın yasakladığı cana kıymayın ! Allah size bunları tavsiye ediyor belki aklını işletirsiniz .

Şura suresi / 37

Onlar büyük günahlardan , zararlardan ve çirkin işlerden ( fuhuşlardan ) kaçınırlar ve kızdıkları zaman affederler.

Necim suresi/ 32

Ufak tefek günahlar hariç , büyük günahlardan ve fuhuşlardan kaçınırlar . Şüphesiz Rabb’inin bağışlaması geniştir . O ‘ sizi çok iyi bilir . Gerek sizi topraktan inşa ettiği , gerekse annelerinizin karnında cenin halinde iken biliyor . Artık kendinizi övüp yüceltmeyin çünkü O takva sahibi olanı çok iyi biliyor .

Araf suresi 28

Onlar eğer bir fuhuş yaparlarsa , “Babalarımızı bu yolda bulduk , bunu bize Allah emretti .” derler. “ Allah fuhuş yapılmasına emretmez ki .” Allah hakkında bilmediğiniz şeyler mi söylüyorsunuz ?

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN