Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 25: SALİH AMEL ( İYİ İŞLER ) NEDİR ?

Nisa suresi 114

Onların arasındaki konuşmaların çoğu faydasızdır , ancak , sadaka verenler veya iyilik yapanlar ya da insanların arasını ıslah edenler ( insanları barıştıranlar) hariç tutulmaktadır . Her kim Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla bunu yaparsa , ona büyük bir ödül vereceğiz .

Esra suresi / 53

Kullarıma söyle : En iyi şekilde konuşsunlar , çünkü şeytan aralarını açmak istiyor. Doğrusu şeytan , insanın apaçık düşmanıdır.

Ali İmran suresi/ 159

Allah’ın büyük lütfü , sen onlara yumuşak davranıyorsun . Eğer kaba , katı yürekli olsaydın , etrafından dağılırlar . Öyleyse onları affet (bağışla) ve onlar için af dile , her konuda onlara danış , karar verince de Allah’a dayan ve güven . Şüphesiz Allah kendine dayanıp güvenenleri sever.

Haşir suresi/ 19

Allah’ı unuttuklarından dolayı , Allah da, onlara kendi benliklerini unutturduğu kimseler gibi olmayın . İşte yoldan çıkan olanlar bunlardır .

Araf suresi / 199,200

Af et , iyi olan şeylere emret ve cahillerden uzak dur . Şeytandan kötü bir düşünce aklına geliyorsa , Allah’a sığın , çünkü O , işitendir ,bilendir .

Fatır suresi/ 29,30

Allah’ın kitabını okuyanlar , namaz kılanlar ve kendilerine verdiğimiz rızktan hayır için gizlice ve alenice harcayanlar , batmayan ticaretle uğraşıyorlar. Allah onlara karşılığını eksiksiz verir ve lütfünden daha da fazlası verir . Şüphesiz O, çok bağışlayıcı ve müteşekkir olur.

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN