Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 51: KAFİRLER ( ATAİSTLER ) KİMDİR ?

Hac suresi / 8…10

Bazı insanlar hem bilgisiz ve hidayetsiz , hem de aydınlatıcı kitabı olmadan , Allah yolundaki insanları saptırmak için kollarını sıvadı . Bunlara hem bu dünyada rezil olacaklar hem de kıyamet günü yanarak azap çekecektir . Bunu sen kendi ellerinle yaptın , Allah kullarına zalimlik yapmaz .

Yunus suresi / 42..45

Onlardan seni dinleyenler vardır , fakat akılları ermiyorsa eğer sağırları sen mi işiteceksin ? . Onlardan sana bakan da vardır , eğer göremiyorlarsa körleri sen mi hidayet yolu göstereceksin ? . Kesinlikle Allah insanlara zulüm yapmaz , fakat insanlar kendilerine zulüm yaparlar . Mahşer günü , sanki günün bir saatini uyumuşlar gibi birbirlerini tanıyacaklar . Allah’la buluşacağını inanmayanlar kaybetmiş olacaktır , zira onlar hidayet yolunda değillerdi .

Maide suresi/ 72…75

“Allah , Meryem oğlu Mesih ’tir .” diyenler kafirdirler . Halbuki Mesih : “ Ey İsrail oğulları ! Rabb’im ve Rabb’iniz olan Allah ‘a ibadet ediniz ve biliniz ki , kim Allah’a şirk koşarsa Allah onu cennetten mahrum bırakacak , onun yeri cehennemdir ve zalimlerin yardımcıları yoktur .” demiştir .

“Allah üçün üçüncüsüdür diyenler de kafirdir . Şüphesiz ki : Tek bir Allah var , başka ilah yoktur . Eğer söylediklerinden vazgeçmezlerse , aralarındaki kafir olanlar acı azap çekeceklerdir .

Bağışlayıcı ve merhametli olan Allah’a artık tövbe edip af dilemeyecekler mi ? Allah bağışlayıcı ve merhametlidir . Meryem’in oğlu Mesih bir resuldür , ondan önce de bir çok resul gelip geçmiştir . Annesi de candan inanıyordu (sıddika) , ikisi de yemek yerlerdi . Bak , onlara ayetleri nasıl açıklıyoruz ve bak onlar nasıl yalanlıyorlar .

Lokman suresi   / 6,7

Bazı insanlar laf olsun diye komiklik yaparak Allah’ın ayetlerine alay ederler ve bilmeyerek Allah yolundaki olanları saptırıyorlar , bu gibi insanlara onur kırıcı azaplar çekecekler . Ayetlerimiz ona okunduğu zaman işitmemiş gibi büyüklük taslayarak , sanki kulakları sağır   uzaklaşıp gider . Buna acı azap çekeceğini müjdele .

İbrahim suresi /18

Rabb’ini inkar edenler ( ateistler ) , yaptıkları işlerinin sonucu , tıpkı fırtınalı bir günün şiddetli rüzgarın savurduğu küle benzer , kazandıklarından hiç bir şeyi elde edemezler , işte en büyük saptırma budur .

Bakara suresi / 6…7

Gerçek şu ki : Kafirleri uyarırsan da uyarmazsan da inanmazlar . Allah kalplerini , kulaklarını mühürlemiştir ve gözlerine perde indirmiştir , onlar büyük azap çekeceklerdir .

Rad suresi / 5

Asıl şaşılacak şey , onların demeleri : “ Biz toprak olduktan sonra yeniden mi yaratılacağız .” . İşte Rabb’ini inkar eden bunlardır ve boyunlarındaki tasmalarla cehennemde sonsuza dek kalacaklardır .

Araf suresi

Cehenneme girenler , cennete girenlere suyunuzdan veya Allah’ın size verdiği rızktan biraz da bize verin ! diye seslenirler. “ Allah bunları kafirlere haram kılmıştır .” derler. Onlar ki : Dinlerini bir eğlence ve oyun olarak algıladılar ve dünya hayati onları aldattı . Bu günü unuttuklarından ve ayetlerimizi inkar ettiklerinden dolayı biz de bugün onları unuturuz . Halbuki biz onlara bilerek açıkladığımız bir kitap getirdik , bu kitap inanan insanlar için bir rahmettir ve onlara hidayet yolunu gösterir .

İbrahim suresi / 2,3

Aziz ve Hamid Allah’ın izniyle insanları Allah’ın yoluna karanlıklardan aydınlığa çıkarman için sana bu kitabı indirdik . Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır . Şiddetli azap çekecek olan kafirlerin vay haline . Onlar ki : Dünya hayatını Ahiret’ten tercih edenler ve Allah’ın yolundan insanları uzaklaştıranlar ve her şey eğri kalmasını isteyenler , bu gibi insanlar iyice uzaklaşmışlardır .

Neml suresi / 4,5

Ahiret ‘e inanmayanların işlerini kendilerine güzel gösterdik , o yüzden kör gibi devam ediyorlar . İşte , azabın en kötüsü bunlar görecekler ve Ahirette en çok onlar zararlı çıkacaklar

Hac suresi / 72

Onlara Ayetlerimizi açık açık okunduğu zaman , kafirlerin suratında şer okunuyor , kendilerine ayetlerimizi okuyanların neredeyse üzerine saldıracaklar . De ki : Size bundan daha kötüsünü bildireyim mi ? “ cehennem azabıdır .”! Bunu Allah kafirlere söz verdi . Bu ne kötü bir sondur .

Rum suresi / 52, 53

Sen duayı ölülere duyuramazsın , kulağını tıkıp gidenlere de işitemezsin ve yanlış yolda giden körlerin de hidayet yolu gösteremezsin . Sen ancak ayetlerimi inanan kimselere duyurabilirsin ve böylece Müslüman olurlar .

Meryem suresi / 66…72

İnsanoğlu diyor ki : “Ben öldükten sonra bir daha canlanacak mıyım ? unuttu mu bu insan biz daha önce o hiç bir şey iken yarattık . Rabb’inle yemin ederim ki bu tür insanlar şeytanlarla beraber mahşerde toplayacağız , sonra diz üstü çökmüş vaziyette cehennemin etrafına getireceğiz , sonra Rahman ’a karşı en çok asilik yapanları seçeceğiz , sonra kim cehennemi en çok hak eden elbette en iyi bilen biziz , oraya sizden herkes gidecek , bu Allah’ın kesin hükmüdür , sonra takva sahibi olanları kurtaracağız ve zalim olanları çökmüş vaziyette orada bırakacağız .

Kehf suresi / 100,101

Göz kapaklarını indirip benim zikir kitabımı görmeyen ve hiç dinlemeyen kafirler , o gün cehennemle baş başa bırakacağız.

Araf suresi / 198…201

Onları hidayet yoluna çağırırsanız işitmezler . Sana baktığını görüyorsun ama görmezler . Sen bağışlayıcı ol , iyi şeylere emret ve cahillerden uzak dur . Eğer şeytandan bir vesvese aklına gelmişse , hemen “ şeytandan Allah’a sığınırım.”de . Allah işiten ve bilendir . Takva sahibi olanlar , eğer şeytan tarafından bir vesvese onların aklına gelmişse hemen (Allah’ı ) hatırlarlar ve basiretleri açılır .

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN