Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 46: TAKVA SAHİBİ KİMDİR ?

Bakara suresi / 177

Yüzünüzü doğuya veya batıya çevirmekle sevgimi kazanamazsınız ! Sevgimi ancak : Allah ve Ahiret günü , Melekleri , Peygamberleri, kutsal Kitabı inananlar ve Allah rızası için akrabalara ,yetimlere , miskinlere ,yoksullara yolda kalmış insanlara , kölelere malı sevdiğine rağmen verenler , Namazı kılanlar , Zekâtı verenler ( ruhunu yüceltenler ) , Sözlerini tutanlar , sıkıntılı günlerde , hastalık ve savaş zamanlarında sabredenler sevgimi kazanır . Sadık olan ve takva sahibi olan bunlardır .

Ali İmran suresi / 133…136

Rabb’inizin bağışlamasına ve takva sahiplerine hazırlanmış olup , genişliği gökler ve dünya kadar olan cennete acele edin . Onlar ki : Bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar, öfkelerini tutarlar ve insanları affederler .

Allah Muhsinleri sever. Onlar ki: fuhuş yaparlarsa veya kendi kendilerine zulüm ettikleri zaman Allah’ı hatırlarlar ( zikrederler) ve günahları için af dilerler , Allah’tan başka kim günahları af edebilir ki , yaptıkları günahları bile bile tekrarlamazlar . İşte bu gibi insanlara ödül olarak Allah tarafından bağışlanacaklar ve altından ırmaklar akan cennetlerde sonsuza dek kalacaklardır . Ne mutlu bu şekilde davrananlara. .

Bakara suresi / 2…5

kitabın ( Kuran’ın ) asla şüphesi yoktur . Takva sahibi olanlara bir yol göstericidir .

Onlar ki: Gayip 'a inanırlar , Namaz kılarlar ve kendilerine verdiğimiz nimetlerden Allah yolunda harcarlar , Sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar ve Ahiret günü kesin kes inanırlar . Rabb’inin hidayeti kavuşmuş olan bunlardır ve iflah edecek ( kazanacak) onlardır .

Hac suresi / 37

Onların (kesilen kurbanların) ne etleri ne de kanları Allah’a olaşır . O’na (Allah’a) sadece sizin takvanız ( iyi niyetle yaklaşmanız) ulaşır . Allah bu kurbanları sizin için yarattı . Hidayete erdiğinizden dolayı Allah’ı tekbir edin ve Muhsin’lere müjde ver!

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN