Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

ANA DÜŞÜNCELER

Dünyada yaşayan canlıların oksejen ihtiyacının yarısı,  denizde yaşayan phytoplankton LG  denen mikroskopik bitkisel hücreler tarafından üretilmektedir. Bu bitkisel hücreler havadaki karbon dioksitleri alır ışıkla fotosentez yoluyla oksejeni havaya verir.  Bir çay kaşığı dolusu deniz suyunda bir milyon plankton bulunmaktadır, yüzde 10u zeoplankton, yüzde 90 ı phytoplankton, bunlar aynı zamanda denizdeki yaşamın  besin zencirinin temel halkasıdır.

 Alınan her nefeste ihtiyacımız kadar oksejen alırız, (havanın %21i oksejen , %78 azot ) eğer havadaki oksejen oranı %100 olsaydı zehirlenme olur ancak 30 dakika yaşabiliriz.

Karbon dioksitle kirlenen hava, ağaçlar ve phytoplankton tarafından emilerek fotosentez yoluyla oksijene dönüştürülür .

Atmosfer ve ozon tabakaları  dünyamızı  kuruyor.

Dünyanın magnetik alanı müthiş bir koruma zırhı görevi yapıyor, güneşten kopan kavurucu sıcak gazlar ve plazma (6000 derecede) dünyanın görünmeyen magnetik alanını çarparak dünyaya olaşmadan ve zarar vermeden uzayda yolunu devam eder , kuzey ve güney kutuplarda taç bibi Orora denen yeşil veya kırmızı ışıklar havada dans ederek görüyoruz. Kuran , (gök yüzü kuruyucu tavan yaptık) diyor.

Yüz yıl öncesine kadar, evren tek bir galaksi olduğunu bu da saman yolu galaksisi,  1924 yılında Eldon Habble gelişmiş teliskopu ile başka galaksiler var olduğunu ispatlamıştır , şimdi Habble teleskobu sayesinde evrende 200 milyar galaksi var olduğunu kanıtlanmıştır.  Her galakside yüz milyar ve iki yüz milyar yıldız bulunmaktadır. Bu konuda kuran diyor ki: yedi tane gök yarattık ve dünyanın gök yüzü lambalarla süsledik .  

kara madde ve kara enerji uzaydaki maddenin yüzde doksanı teşkil etmektedirler ve galaksileri bir arada tutan adeta yapıştırıyor gibi bir çekim kuvveti yaratmaktadır . (Kuran diyorki yarattığı yedi tane gökyüzü bir arada tutan Allahtır. Bütün bunlar Allahın azametini gösteriyor.

Güneş büyük bir hidrojen atom reaktörü olarak dünyaya sürekli ölçülü ısı ve ışık veriyor.  Güneşten gelen ışık dalga boyu, 10 üzere 25 bir ihtimalla dünyaya gelmesi gerekiyor , o dalga boyu dünyaya geliyor, bu ışık dalga boyu ağaçların yeşil yapraklarına ulaşması fotosentez olayı oluyor ,her yeşil yaprak göneşten gelen bu ışığı ve karbon dioksiti alıyor   enerjiye dönüştürüyor ve oksijeni havaya veriyor, bu enerjeyi ot yeyen hayvanlar yiyor biz hayvanın etini yiyoruz ve bu enerjiyi alıyoruz.

 

Dünyamız 23.27 derece eğimli bir eksen etrafına sürekli dönüyor bunun neticesi dünyayı zırh gibi saran magnetik alanı ve mevsimler oluşuyor.

Aromalı ambalajlı çeşitli renkli meyveler yeyiyoruz, vucudun ihtiyaçları magnizyom potasyum kalsiyum ,her türlü vitamin ve miniralları alıyoruz. Rengarenk çiçekler,  hücre yapısı ve hücrelerin çoğalması , genler, DNA lar, bebeğin ana rahminde yaratılış aşamaları, önce kalbi sonra kemikleri sonra etleri olşuyor, üç katmandan oluştuğunu, birinci katmandan kemikleri, tırnakları ve sinir sistemleri , ikinci katmandan kasları ve derisi üçüncü katmandan solunum ve sindirim sistemleri oluşur. Bilim bunu söylüyor , Kuran da Müminun Suresi 14.ü Ayeti ve Zümer suresi 6. Ayeti ayni şey söyliyor.

Yağmur suyu , her saniyede 16 milyon ton su yağıyor, aynı şekilde 16 milyon ton buharlaşıyor ve her şey dengeli gidiyor .

Canlıların hücreleri birbirine bağlayan carbon atomu eksi 60 c ila artı 120 c santigrad derece arasında gerçekleşiyor , bunun dışındaki sıcaklıklar reaksiyon bozuluyor, güneşten 6000 derece sıcaklıkta çıkan ısı bize bu iki sıcaklık arasında ulaşıyor ve hayat devam ediyor, bu sıcaklık bize ulaşması yüz ihtimalda bir, bu ihtimal tutyor.

Ozon O3 güneşten gelen zararlı ultra viyole ışınları ile reaksiyone girerek O2 oksijen meydana geliyor, ozon tabakası zırh olarak kanser yapan zararlı ultra viyole ışınları faydalı oksijene çeviriyor.

 1oo ooo ışık yılı yolculuk yaptıktan sonra saman yolu galaksimizin tümünü görmüş oluyoruz. 200.000 ışık yılı yolculuk yaptıktan sonra Andromega M87 galaksiyi görürüz o bizim samanyolu galaksimizin iki katıdır. 6 milyon ışık yılı dünyadan uzaya yolculuk yaptıktan sonra saman yolu galaksimizin 60 kat daha büyük IC1011 galaksiyi görürüz. 30 galaksiden oluşan bir lokal grup galeksiler görürüz. yolculuğumuz devam edersek 50 milyon ışık yılı geçtikten sonra 2000 galaksiden ibaret olan vega cluster görürüz. Bir trilyon ışık yılı geçti, Beş trilyon ışık yılı geçti başka galaksiler görüyoruz adeta yedi tane gök tabakaları görmüş oluyoruz.  En sonunda, 10 trilyon ışık yılı geçtikten sonra evrenin tüm yıldızlarını görürüz, bütün yapıyı görürüz. Burda, yaratanın gücünü ve azametini görürüz.

Dünyamız 4,5 milyar yıl önce büyük bir yıldızın supernova patlaması sonucu güneşimiz ve güneşin etrafında dönen ay ve dünyamız oluşmuştur. güneş dünya ve ay o kadar ince hesaplar olmalıdırki dünyada hayat olmalı, Kuran diyorki güneş ve ay hesaplayarak yarattık. başka türlü dünyada hayat olmaz.

Kuşların renkleri . balıkların renkleri, çiçeklerin renkleri, denizde ve karadaki canlıların hassas dengesi, bütün bunlar beni düşündürüyor bu düzenin mütlaka bir düzenleyicisi vardır diyorum , yüce Allah’ın gücü ve azameti karşısında saygıyla eğiliyorum. Görmediğimiz Yüce Allahı aklımızla görüyoruz . Hayatı bize bağışladığı için ve sayısız nimetleri bize verdiği için teşekkür ediyoruz , en çok O’nu seviyoruz. ( Müminler en çok Allahı severler diyor kur'an).

Bu girişi yaptıktan sonra Kuranın ana düşüncelerine girelim:

 

*İslam güneşi Hz. Muhammet’ten önce doğmuştur . Babamız Hz. İbrahim’le başlamıştır . Kuran’a göre Hz. İbrahim , İsmail , İs hak , Yakup , Yusuf, Musa,Süleyman , Davut, Yahya, İsa , Muhammet ve diğer peygamberler Müslüman’dır . Peygamberlere inanan insanlar , Allah’a şirk koşmazlarsa ve Allahın yanınında başka ilahlar koymazlarsa Müslüman’dırlar.

Rum suresi / 30. Ayet :            

     “Yüzünü hanif ( şirk koşmayan) İslam dinine çevir , insanların doğal yapısında   bu duyguyu Allah yaratırken vermiştir . Allah’ın yarattığı şeyler değişmez , kıymetli din budur , fakat insanların çoğu bunu bilmezler .”

Ali İmran suresi/ 67. Ayet:

                                  

“İbrahim Yahudi veya hıristiyen değildi ,O hanif bir Müslüman’dı ve şirk koşanlardan değildi . “

Yunus suresi / 84

                    

Musa dedi ki : “ Ey kavmim , eğer Allah ‘a inandıysanız , gerçekten Müslüman iseniz O ‘na dayanın ve güvenin .

Neml suresi / 30,31

                        

(Sebe Kraliçesine gönderilen mektup şöyle başlıyor) “ O (mektup) Süleyman ‘dandır , Rahman ve Rahim Allah ‘ın adıyla başlamaktadır. Bana karşı büyüklük taslamayın ve bana Müslüman olarak gelin.

Neml suresi 44

( Sebe Kraliçesinin yanıtı) : “Rabb’im ben kendime zulmetmişim , artık Süleyman ‘la beraber alemlerin Rabb’ine Allah’a teslim ( Müslüman ) oldum .” dedi .

 

Yusuf suresi / 101

                      

(Yusuf) “Ey göklerin ve yerin yaratıcısı ! dünyada da , ahirette de benim dayanağım sensin! Beni Müslüman olarak canımı al ve beni iyi insanlarla beraber kat!” (dedi).

Ali İmran suresi / 52

                          

İsa , onlardaki inkarcılığı sezince : “Allah yolunda bana yardımcı olacaklar kimlerdir ?” dedi . Havariler : Biz , Allah yolunda yardımcıyız , Allah’a inandık , şahit ol ki biz Müslüman’ız , dediler. Rabb’imiz indirdiğine inandık ve Peygambere uyduk , bizi şahitlerle beraber yaz , dediler.

 

 

*Tevrat ve İncil bütün insanlara nur getiren kutsal kitaplardır . Fakat indirildiği gibi kalmamıştır ve bazı değişikliğe uğramıştır. Yahudiler Uzeyr Allah’ın oğlu demişler, Hıristiyanlar da İsa Allah’ın oğlu demişler . Bu yüzden Kuran bütün dünya insanlarına seslenerek gelin ortak bir kelimeye birleşelim, Allah’tan başkasına ibadet etmeyelim ve O’na hiç bir şey şirk koşmayalım . Lukman oğluna tavsiye ederken şirk koşma dedi çünkü şirk en büyük zulumdur. Kuran da şirk koşmak en büyük günah dedi. Ancak, maalesef şirk insanlığın en kuvvetli dinidir.

Nisa Suresi 171. Ayet

                          

“Ey Ehli Kitap! Dininizde saptırma yapmayın ve Allah hakkında yalnız gerçekleri söyleyin , Meryem’in oğlu İsa Mesih ancak Allah’ın resulüdür (elçisidir) ve Meryem’e olaştırdığı “ol” kelimesidir ve O’ndan (Allah’tan ) bir Ruhtur , bu yüzden Allah’a ve peygamberine iman edin ve üç tane demeyin , bundan vazgeçin sizin için iyi olur , Allah tek bir ilâhtır , O ‘ münezzehtir tektir. Haşa O, çocuk sahibi olmaktan yücedir. Göklerde ve yerde olanların hepsi O’nundur. Vekil olarak Allah yeter.

 

Tövbe Suresi 30

Yahudiler: “Uzeyr, Allah’ın oğludur.”dediler. Hıristiyenler da : “Mesih Allah’ın oğludur.”dediler. Bu, onların ağızlarıyla geveledikleri sözlerdir. Önceden inkar etmiş olan müşriklerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl böyle yalan söylerler.

 

Al-i İmran Suresi 64

De ki: “Ey kitap ehli,bizim ve sizin aranızda eşit olan (ortak) bir kelimeye gelin: Allah’tan başkasına ibadet etmeyelim , O’na (Allah’a) hiç bir şey şirk koşmayalım ve Allah’tan başka birbirimizi Rab edinmeyelim , eğer kabul etmezlerse “ şahit olun , biz Müslüman’ız deyin” .

 

 

 

 

*Hz. Muhammet peygamberlerin zincirinde son halkayı teşkil etmektedir .     O’ Müjdeleyici , uyarıcı ve rahmettir.

Ahzap suresi /45,46 Ayet :

                            

“ Ey peygamber biz seni şahit , müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik ve Allah’ın izniyle Allah’a çağıran ve nur saçan bir kandil olarak gönderdik , Allah’tan müminlere büyük ödül verileceğini müjdele ! “

Sebe Suresi 28

                        

Biz seni ancak bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik, fakat insanların çoğu bilmezler.

 

 

*Kuran hoşgörülü üslubuyla bütün insanlara mesaj bildiriyor ve uyarıyor .

 

Ali İmran suresi / 138.Ayet :

                                  

Bu kuran bütün İnsanlara bir bildiridir ve takva sahibi olan insanlara bir (hidayet) yol gösterici ve öğüt vericidir .

Neml suresi / 91…93 Ayetler

                                    

Resulüm ! De ki ben ancak haram kılınan bu şehrin ( Mekke) Rabbine kulluk etmekle emir aldım , her şey onundur ve Müslümanlardan olmamı emir edildim, Kuran okumamı istendi , hidayete erişen kendine ve doğru yoldan sapana de ki: Ben sadece uyarıcılardanım ve deki çok şükür Allah’a Ayetleri size göstermeğe devam edecek ve ayetleri tanıyacaksınız , Rabb 'in yaptıklarınızdan habersiz değildir.

 

*Kuran’ı Kerim bütün dinlerin ve kutsal kitapların bileşkesidir. Bütün insanları tek şemsiye altında toplamak istedi , fakat insanlar maalesef daha da uzaklaştılar . Bu da yetmiyormuş gibi İslam dini içerisinde Müslümanlar arasında bölünmeler ve hizipleşmeler yasak olmasına rağmen parçalanmalar olmuştur . Kimi Alevi , kimi Şii , kimi sünni kimi vehhabi , kimi Caferi , kimi Bektaşi vs. gruplara , tarikatlara ve mezheplere parçalandılar , her parti , doğru olan biziz diyor . Bu da yetmedi , sen Müslümansın ama ben senden daha iyi Müslüman’ım yarışına girmişler . Halbuki bırakın kim daha iyi Müslüman, daha doğrusu kimin daha fazla takva sahibi olanı, Allah tayin etsin ve ona göre cennette daha iyi derece versin .

 

Ali – İmran suresi / 105. Ayet :

                                    

“ Kendilerine apaçık deliller ( kanıtlar ) geldiğine rağmen ihtilafa düşenler ve guruplara dağılanlar gibi olmayın , çünkü onları büyük azap beklemektedir .

 

Bakara suresi / 176.Ayet

                              

Allah bu kitabı hakla indirmiştir ve bu kitapta ihtilafa düşenler elbette uzaklaşıp ayrılıklara düşerler”.

 

 

*Müslümanları birleştiren ve onlara kimlik kazandıran aşağıdaki ayete dikkat edin:

Fussilet suresi / 33,34 Ayetleri :

                                      

“Allah’a çağıran ve salih amel ( iyi iş ) yapan ve ben Müslümanlardanım diyenden daha güzel bir söz var mı? “

 

*Kuran daha önceki kutsal kitaplarda mevcuttur .

Şura suresi / 192…197 . Ayetler:

                                      

“ Bu kuran Alemlerin Rabb’i tarafından indirilmiştir , O’nunla beraber inan Ruh – El – Emin (Cebrail) senin kalbine indirmiştir , sen uyarıcı olabilmen için apaçık bir Arapça diliyle indirilmiştir . O’ daha önceki kutsal kitaplarda mevcuttur . İsrail oğullarının bilginleri tarafından bilinmesi , onlar için bir ayet ( kanıt) değil midir?

 

 

*Kuran’ı iyi anlamamız ve iyi yorumlamamız gerekir , yanlış yorumlar parçalanmaya sebep olur ve insanları dinden soğuturuz , hatta uzaklaştırabiliriz. Bu yüzden din bilginlerine büyük bir görev düşmektedir . Bu hususta çağdaş ve berrak yorumuyla tanınan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk , “Yeniden Yapılanma “ ve “Işığa Çağrı” davetini samimi buluyorum ve düşüncesine yüzde yüz katılıyorum , çünkü Kuran’a çağırıyor , bundan daha güzel ne olabilir ki ? !

Ayrıca Prof.Dr. Bayraktar Bayraklı, Prof. Süleymen Ateş ve Prof. Yaşar Nuri Öztürk kuran maalilerina hayran kaldığımı belirtmek isterim..

 

Sebe suresi / 6 . Ayet :

                          

Rabb’inden inen bu kuran Aziz ve Hamid Allah’ın doğru yoluna hidayet ettiği ve kuranın gerçek olduğu ancak bilim adamları tarafından görülmektedir .

Ankebut suresi / 49.Ayet:                

Şüphesiz kuran kendilerine ilim verilenlerin sinelerinde apaçık ayetlerdir. Ayetlerimi ancak zalim olanlar inkar eder”

Fatır suresi / 28.Ayet                         

“Şüphesiz kullardan en çok bilim adamları Allah’tan korkarlar . Allah aziz ve   bağışlayıcıdır .”

*Kuran’ı Kerimin değişmeyeceğine Allah’ın taahhüdü vardır .

Buruc suresi / 21,22 Ayetler:

                                  

Gerçek o ki , bu kuran asırlar boyunca baki kalacaktır ve yazılı olarak saklı kalacaktır .

Hicr suresi / 9. Ayet

                        

“Bu zikir kitabını biz indirdik ve biz onu koruyacağız..”

 

*Din düşmanları Kuranı değiştiremeyince , israiliyat denilen medsus hadislerle dini tahrip etmeye çalıştılar , Hz. Muhammet’in söylemediği şeyler hadis olarak gösterdiler, böylece İslam dinine akıl almaz hikayeler ve hurafeler girmiştir . İsrailiyati ayıkladık dediler fakat maalesef halk arasında bu hadisler dolaşmaktadır.

 

*Bu konuda Din bilgini Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk , “Yeniden Yapılanma “ kitabında şöyle diyor : “ Kuran tevhidini İsrailiyat hezeyanlarına yenik   düşürülmüştür . sünnet adı altında.”

Bu gibi hadisler Kuran hakemliğine getirelim denildiği zaman bazı çevreler rahatsız oldular .

 

 

*Karanlıktan aydınlığa ancak Kuran’la çıkılıyor .

Hadid suresi / 9. Ayet

                          

Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna ( Hz. Muhammet’e) aydınlatıcı ayetler indiren O’dur. Şüphesiz Allah size karşı şefkatli ve çok merhametlidir.

 

Talak suresi / 10.Ayet

                          

“Ey iman eden Akıllılar , Allah’a takva edin , Allah size bir zikir kitabı indirmiştir. Allah’ın resulü size apaçık ayetler okuyor , inananları ve salih amel ( iyi iş) yapanları karanlıktan aydınlığa çıkartıyor.”

Casiye suresi / 20. Ayet ;

                              

“Bu kuran , insanların basiretini açar ve kesin kes inanmış insanlara , hidayet ve rahmettir. “

 

 

*Atalardan gelen örf dini , hurafe ve hikaye dini hak dininden ( kurandan) daha cazip geliyor bazı cahil ve menfaatçi insanlara .

Bakara suresi / 170 . Ayet:

                                

“Onlara Allah’ın indirdiği ayetlere göre yapın dediğimiz zaman onlar ,   “hayır , biz atalarımızın yolunu izleriz dediler” , peki , ya ataları hiç bir şey anlamamışlar ise ve hidayet yolu bulamamışlar ise , bu tutumu sürdürecekler mi . ?

 

*Her şeyin eğri kalmasını isteyenler ve Allah yolundan insanları uzaklaştıranlar hakkında bakın Allah ne diyor .

Araf suresi / 45. Ayet

                          

Allah zalimleri lanetlemiştir , onlar ki ; İnsanları Allah yolundan uzaklaştıranlar ve her şeyin eğri kalmasını isteyenler ve Ahirete inanmayanlardır.

 

 

*Sıratı Müstakim ( doğru yol ) , hakikat yolu , denge yolu, mutluluk yolu , kuran yolu demektir. Fatiha suresinde her gün namazda Allah’a dua ederek sıratı müstakimin yolu bize göster diyoruz. Bu yol hakikat yoludur.

Nisa suresi / Ayetler 174 , 175

Ey insanlar! Size Rabb’inizden kesin bir kanıt geldi ve size apaçık bir nur indirdik. Ona inanan ve sımsıkı sarılan Allah’ın rahmetine ve lütfüne girecektir ve kendine doğru giden sıratı müstakim yolunu hidayet edecektir. Bu ayetler, bir hatırlatmadır, isteyen Rabb’ine giden yolu tutar, Allah’ın izni olmadan hiçbir şey yapamazsınız. Allah her şeyi biliyor ve hikmet sahibidir. Dilediğini rahmetine dahil eder ve zalimlere acı azap hazırlamıştır.

Ta Ha suresi / 99…101 .Ayetler

                                      

Bizden sana bir zikir kitabı gönderdik , ondan uzak duran kıyamet gününde suç yüklemiş olur , bu suçun altında ebediyen ezik kalır , kıyamet günü onlar için bu yük kötü bir yüktür .

 

*Kuran’a göre bütün insanlar eşittir , tek bir ümmettir ve Allah bütün insanların tek ilahidir .

Hücürat suresi / 13. Ayet

                              

“Ey insanlar ! sizi erkek ve dişiden yarattık ve bir birlerinizi tanışırsınız diye kabilelere ve milletler haline getirdik. Allah’a göre en değerli olanınız en çok takva sahibi olanınızdır . Şüphesiz Allah bilen ve her şeyden haberdardır.

Enbiya suresi/107.Ayet

                            

Biz seni Alemlere ( tüm insanlara) rahmet olarak gönderdik.

 

 

*Kutsal kitap sahibi olan diğer dinlerin insanlarıyla güzel konuşun , diyor kuran.

Ankebut suresi / 46.Ayet

                              

“ Kutsal kitap sahibi diğer dinlerle konuşup tartıştığınız zaman – haksızlık ve zalimlik edenlerin dışında - en güzel şekilde tartışın .” ve deyin ki: “Bize indirilene de size indirilene de inandık. Tanrımız ve tanrınız birdir, biz de O’na teslim olanlarız.

 

                          

 

*İslam dinimizin temeli sağlamdır , çünkü Kurana dayanıyor . Uydurulan hurafeden ve hikayeden ayıklandığı taktirde musluktan berrak su akacaktır .

Ahirette Hz. Muhammed’in Allah’ın huzurunda tek bir şikâyeti olacaktır . Evet Hz. peygamber bizi şikayet edecek!!

“ Peygamber diyecek ki , “ Ya Rabb’i , benim kavmim bu Kuranı terk edilmiş hale getirdiler .”

 

 

*Kuran, Allah hakkında yalan uydurmayın diyor .

Zümer suresi / 32. Ayet

                            

“ Allah hakkında yalan uyduran ve kendisine gelen doğruyu yalanlayan her kimse , onlardan daha zalim kim olabilir ki !?

Nisa suresi / 50.Ayet

                        

“ Bakınız nasıl Allah hakkında yalan uyduruyorlar , bu tek başına apaçık bir günahtır .”

 

 

*Din ticareti yapmayın.

 

Bakara suresi / 174. Ayet

                              

“ Allah’ın indirdiği kitabın bir kısmını gizleyip ve az bir pahayla onunla ticaret yapanlar , yediklerini midesine ateş indiriyorlar ve kıyamet günü Allah onlarla konuşmaz , yüceltmez ve onlara acı azap hazırlamıştır .

Yusuf suresi / 103…106 Ayetler

                                      

Sen ne kadar üstüne düşsen de insanların çoğu iman etmezler , halbuki sen bunun için onlardan bir ücret talep etmiyorsun. Kuran insanlar için bir zikir kitabıdır . Göklerde ve dünyada nice Ayetler vardır fakat onlar bu Ayetlerden uzaklaşarak geçiyorlar . Onların çoğu şirk koşarak Allah’a inanıyorlar.

 

 

 

 

*Kuran Hoşgörülü olun diyor .

Maide suresi / 105.Ayet

                              

“Ey İman edenler! Siz kendinize bakın , eğer siz doğru yoldaysanız , doğru yolda olmayanlar size zarar vermezler. Hepiniz Allah’a döneceksiniz ve bütün yaptıklarınızı bildirecektir.”

Casiye suresi/ 14,15.Ayet

                              

“İman edenlere söyle : Allah’ın vaat ettiği günlerinin geleceğini ummayanları bağışlasınlar çünkü Allah her toplumun yaptığı şeylere göre cezalandıracaktır. Kim iyi iş yaparsa faydası kendine , kim kötülük yaparsa zararı kendine , sonra Rabb' inize döneceksiniz .

 

Enam suresi / 60. Ayet

                            

“ Kuran , hak ( gerçek) olduğu halde kavmin onu yalanladılar . De ki : Ben kimsenin vekili değilim .”

 

*İslam Barışa davet ediyor.

 

Bakara suresi / 208. Ayet

                              

“Ey İman edenler ! hepiniz topluca barışa girin ve sakın şeytanın adımlarını takip etmeyin , çünkü o size apaçık bir düşmandır .”

Mümtehine suresi / 8,9

                            

“Size karşı din savaşı açmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı , sevmenizi ve onlara adil davranmanızı Allah yasaklamaz , Allah adaletli davrananları sever . Ancak Allah din yüzünden size savaş açanlar , yurtlarınızdan sizi çıkaranlar ve çıkarmaya yardım edenleri dost edinmeyin diyor. Onları dost edenler zalimdir.

 

Bakara suresi / 191

Fitne yaratmak , insan öldürmekten daha büyüktür.

 

 

 

*Nefsi müdafaa dışında kafirlere karşı açılacak cihat kılıçla değil ,kuranla yapılacaktır .

 

Furkan suresi / 52.Ayet

                            

“ Kafirlere itaat etme ve onlara karşı bununla ( bu Kuran’la ) büyük cihat yap.

 

 

*Öfkenizi tutun , İnsanları affedin ve cahillerden uzak durun ,.

Ali İmran suresi/ 133

                                  

Rabb’inizin bağışlamasına ve takva sahiplerine hazırlanmış olup , genişliği gökler ve dünya kadar olan cennete acele edin . Onlar ki : Bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar , öfkelerini tutarlar ve insanları affederler .

 

 

Esra suresi / 53.Ayet

                        

“Kullarıma söyle , en güzel sözleri söylesinler çünkü şeytan aralarını açmaya çalışıyor , şeytan insanın en büyük düşmanıdır.

Fussilet suresi/ 34.Ayet

                            

“İyi şeyler ve kötü şeyler eşit olmaz ,sen elinden geleni en iyisini yap o zaman düşmanın sanki cana yakın bir dost olur.

 

 

*Bu dünya hayatına aldanmayın .

Munafikun suresi / 9. Ayet

                                

“Ey iman edenler , malınız ve çocuklarınız sizi Allah ‘ı anmaktan alıkoymasın , kim bunu yaparsa hüsrana uğrayacaktır .

 

Yunus suresi / 7,8.Ayetler

                                

“Bizimle buluşacağına inanmayanlar ve bu dünya hayatına razı olmuş , tatmin olmuş ve ayetlerimden gafil kalmış olanlar yaptıklarından dolayı cehenneme gideceklerdir .

 

 

 

 

 

*Allah niçin peygamber gönderdi?

Fetih suresi / 9. Ayet

                          

Şüphesiz seni şahit , müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik . Allah ve peygamberine inanmanız için , Allah’ı yüceltmek için , sabah akşam O’nu tespih etmek için sevmek için peygamberi gönderdik .

* Allah kimi bağışlayacak?

Ta Ha suresi / 82.Ayet

                          

“Ben tövbe eden , inanan ve iyi işler yapan sonra hidayet yoluna giden her kimseyi bağışlarım.

 

*Allah Kuran’ı niçin indirdi?  

 

Sad suresi / 99.Ayet

                        

“Bu mübarek kitabın ayetlerini okuyup anlamaları ve gereğince yapmaları için , sana Kuranı biz indirdik ve Akıllılara bir hatırlatmadır.

Enam suresi / 132. Ayet

                            

“Herkesin yaptıkları işlere göre dereceler vardır , Rabb 'in onların yaptıklarından gafil değildir.

 

 

*İman edenler , Allah’a güveniyor , seviyor ve candan dua ediyor , Hz. İbrahim halim (kibar,düşünceli) içerikli , içtenlikle yalvararak dua ediyordu , Allah , İbrahim’i dost edinmiştir.

 

*Türbeleri mabetleştirenler ve denk İlahlar edinenler, onları Allah kadar sevenler vay haline.

Bakara suresi / 165. Ayet

                              

“Bazı insanlar Allah’tan başka denk İlahlar edinirler onları da Allah kadar severler fakat iman edenler Allah’ı daha çok severler …

 

 

 

 

*Müslüman akıllıdır . Kuranı okur ve bilim ademleri dinler!.

Rad suresi / 19. Ayet

                        

“Rabb’inden sana indirilenin hak (gerçek) olduğunu bilen kimse kör olan kimse gibi eşit olur mu ? Bunu ancak akıllı olanlar anlar .

Ali İmran suresi / 7.Ayet

                              

“ Sana Kitabı (Kuranı) indiren O’dur (Allah) . O’nun bazı ayetleri muhkemdir ,bunlar kitabın ana ayetleridir , diğerleri ise müteşabihtir ( yoruma tabidir ) kalplerinde şüphe olanlar , fitne yaratmak için müteşabih ayetlerin peşine düşerler Halbuki onun yorumu ancak Allah ve ihtisas yapan bilim adamları bilir. (Bilim adamları ) diyor ki : Biz ona (Kuran’a) inandık , tümü Rabb 'imizden gelmiştir. Bu inceliği ancak akıllı olanlar anlar.

 

*Müslüman fitne ve bölücülük yapmaz . Fitne yaratmak insanı öldürmekten beterdir .

Ali İmran suresi / 105.Ayet

                                

“Kendilerine apaçık deliller geldiğine rağmen ihtilaf edenler , parçalananlar ve ayrılığa düşenler gibi olmayın , bunlara büyük azap beklemektedir .

Enam suresi 159.Ayet

                          

“Dini hiziplere ve guruplara bölen kimseler kati suretle sen onlardan değilsin , onların durumu Allah’a kalmıştır .

*Allah kafirleri hiç sevmez .

Bakara suresi / 160 …164 .Ayetler

                                        

“İnkar etmiş ve kafir olarak ölmüş olanlar , Allah’ın , Meleklerin , ve tüm insanların laneti üzerine olacaktır . Sonsuza dek cehennemde kalacaktır.

 

Enfal suresi/ 38. Ayet

                          

“Kafirlere söyle : Eğer vaz geçerlerse geçmişlerini af edilecektir , ve eğer tekrar dönerlerse artık öncelere ne yapılmışsa aynen kendilerine yapılacaktır.

 

 

 

*Kimsenin hakkını yemeyin ve kimsenin haddine tecavüz etmeyin ve haksız yere kimsenin malını yemeyin .

Nisa suresi / 29…31.Ayetler

                                  

“Ey iman edenler ! gönül rızasına dayanmayan bir ticaret olmadan , haksız yere birbirinizin malını yemeyin ve kendinizi öldürmeyin Allah size karşı merhametlidir Başkasının hakkına tecavüz ederek , zülüm yaparak bunu kim yaparsa ateşe vereceğiz , bu cezayı vermek Allah’a göre kolaydır . Şayet yapmayın dediğim büyük günahlardan sakınırsanız kötülüklerinizi sileriz ve şerefli yere girersiniz .

 

 

* Adaleti sağlayın .

Maide suresi / 8

                  

“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutun adaleti sağlayanlardan olun , başkalarına duyduğunuz sevgisizlik sizi adil davranmaktan engellemesin , Adaletli olun takvaya yaklaşmış olursunuz , Allah’tan sakının ve biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızı gayet iyi biliyor.

 

 

*Allah ruhumuzu okuyor ve sırlarımızı biliyor .

 

Bakara suresi / 229.Ayet

                              

“Biliniz ki Allah düşüncelerinizi biliyor ona göre dikkatli olun ve biliniz ki Allah merhametlidir ve bağışlayıcıdır .

 

Zührüf suresi / 80.Ayet

                            

“Onlar zan ediyorlar ki biz onların sırlarını ve konuştuklarını duymuyoruz ! Evet, elçilerimiz bile her şeyi yazıyorlar .

 

*Dünya İnsanoğluna emanet edilmiştir . Onun için doğanın korunması, çevreyi temiz tutulması , hayvanların korunması , insanlar arasında barışın sağlanması ve her türlü iyi şeyler yaparsak Allah’ın rızasını kazanırız ve emaneti yerine getirmiş oluruz.

 

 

Ahzap suresi / 72. Ayet

                            

“Biz emaneti göklere , yere ve dağlara teklif ettik , ancak onlar bunu yüklenmekten çekindiler , fakat insanoğlu cahillik yaparak emaneti yüklendi ve sorumluluğu aldı.

 

 

*Netice   olarak , bu Kuran ancak Allah’tan korkan İnsanlara bir hatırlatmadır ve bir Hidayet kitabıdır.

Ta Ha suresi / 45 46 . Ayetler

                                  

Ta Ha ,! Biz bu Kuran’ı sana eziyet çektirmek için indirmedik , ancak Allah’tan korkan insanlara bir hatırlatmadır . Yüce gökleri ve dünyayı yaratanı tarafından indirilmiştir.

 

Bakara suresi / 1- 5 Ayetleri

 

Elif Lam Mim, İşte o Kitap, kendisinde hiç şüphe yoktur, Allaha saygı duyan kişilere bir Hidayet Kitabıdır. Onlar ki ğaybe inanıp namazlarını kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızktan Allah rızası için harcarlar. Sana indirelene ve senden önce indirilen kütsal kitaplara inanırlar, kıyamet gününe de kesin olarak inanırlar . İşte Allahın hidayetine kavuşan ve kazanan bunladır.

*Ve Cenabı Hak kendini şöyle tanıtıyor :

Şura suresi 25. Ayet

                        

“ O’ ki kullarının tövbesini kabul eder , günahlarını bağışlar ve yaptıklarını biliyor.

Bakara suresi / 186. Ayet

                              

Kullarım benimle ilgili soru sorarlarsa , onlara çok yakın olduğumu söyle , dua edenlerin dualarını kabul ederim , onun için bana inansınlar ve söylediklerimi kabul etsinler belki olgunluğa erişirler.

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN