Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 16: İNSANIN YARATILIŞI İLE İLGİLİ AYETLER NEDİR ?

Secde suresi / 7,8,9

                      

(Allah) O ki her şeyi çok iyi yaratmıştır ve ilk olarak insanı çamurdan yaratmıştır. Sonra onun neslini kıymetsiz bir sıvıdan yapmıştır . Sonra onun yaratılışını tamamlayıp ona kendi ruhundan üflemiştir ve size kulaklar,gözler ve kalpler yaratmıştır (buna rağmen) çok az şükür ediyorsunuz.

Şems suresi / 7...10

                      

Allah bir nefis yarattı , ve o nefse hem takva (inanç ve iyi şeyler) hem de fücur ( asilik ve kötü şeyler ) ilham verdi ( seçme hakkı verdi ) , bu nefsi yücelten iflah eder ve bu nefsi aşağlatan kaybedecektir.

Rahman suresi/14,15

 

(Allah) , İnsanı kiremit gibi pişmiş çamurdan yarattı , Cin ‘i de öz ateşten yaratmıştır .

Bakara suresi / 30

 

Rabb’in meleklere : “ Yeryüzünde bir halife yaratacağım , dedi . Onlar dediler ki : “Biz şükür ederek size tespih edip ibadet ediyoruz , hal buyken yeryüzünde fesatlık yapacak , kan akıtacak birileri mi kılıyorsun ?

Allah onlara “ Bilmediğiniz şetleri ben bilirim .” dedi .

Bakara suresi/ 34…39

 

Meleklere : “ Ademe secde edin.” dedik . İblis hariç bütün melekler secde ettiler . İblis büyüklük tasarladı ve secde etmedi , böylece kafirlerden oldu . Ey Adem , dedik “ Sen eşinle beraber cennette oturun , istediğin gibi bol bol yiyin ve bu ağaca yaklaşmayın , aksi halde zalimlerden olursunuz . Şeytan “ ikisini .” kandırdı ve içinde bulundukları cennetten çıkardı .

Bunun üzerine , aşağıya inin dedik , birbirinize düşman olarak dünyada belli bir süre kalın ve nimetlerinden faydalanın dedik . O anda Adem Rabb’inden bir takım ilhamlar aldı , bağışlayıcı ve merhametli olan Allah hemen Ademi bağışladı .

Hepiniz cennetten inin dedik , eğer benden size bir hidayet gelir de her kim hidayetime tabi olursa onlar korkmayacaklar ve üzülmeyecekler , kafir olanlar ve ayetlerimizi yalanlayanlar cehennemliktir , sonuna dek ateşte kalacaklardır .

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN