Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 38: CENNETLİK KİMDİR ?

İnsan suresi / 7…13

 

Benim sevgili kullarım adaklarını yerine getirirler ve çok zor olan hesap gününden korkarlar . Allah’ın sevgisini kazanmak için : yoksula , yetime ve esire yemek yedirirler . Biz sizi Allah rızası için yediriyoruz , sizden karşılık veya teşekkür istemiyoruz , biz o zor günde Allah’tan korkuyoruz derler. Allah bu gibi insanlar o günün şerrinden kuruyacak ve yüzlerine canlılık ve mutluluk verecek , sabrettikleri için onlara cenneti ve ipekleri bağışlayacaktır. Koltuklara uzanarak ne güneşin sıcaklığı ne de dondurucu soğukları göreceklerdir .

Nisa suresi/ 114

 

Onların konuştuklarının çoğu faydası yoktur , ancak sadaka verenler veya iyi işler yapanlar yada insanları barıştıranlar müstesnadır . Allah’ın rızası için bunları yapanlara muazzam bir ödül vereceğiz .

Kasas suresi / 83,84

 

Bu ahiret yurdun sahibi , yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu ( fesatlık ) istemeyen kişilere veririz ve mutlu son takva sahibi olanların olacaktır . Kim bir iyilikle gelmişse daha iyisini alır . Kim kötülükle gelmişse işlediği kötülüklerin neticesini görecektir .

Enbiya suresi / 101…104

Takdirlerimizi kazananlar , cehennemden uzak tutulacaklardır . Ateşin oğultu sesini bile duymazlar . Onlar canı istediği gibi bütün nimetlerde sonsuz bir yaşam sürdüreceklerdir . En büyük korku ( kıyamet günü) onları korkutmaz . Melekler onları şöyle karşılarlar “ İşte bu , size vaat edilen gününüzdür.” O gün , kayıt defterinin sayfaları katlandığı gibi gök yüzü katlayacağız , ilk yaratmaya başladığımız gibi onu iade ederiz ( eski haline döndürürüz ) . Üzerimize bir sözdür bu , biz bunu mutlaka yapacağız .

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN