Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 40: KIYAMET NEZAMAN KOPACAK ?

Nahl suresi 77

Göklerin ve dünyanın gaybı yalnız Allah biliyor, kıyamet günü bir göz açıp kapama gibi, hatta ondan daha yakındır. Allah her şeye kadirdir.

Naziat suresi / 42..46

Sana kıyamet günün saatini soruyorlar: : “Ne zaman limana varacaktır?” Sen onun vaktini nereden bileceksin . Onun bilgisi Rabb’ine aittir . Sen ancak , ondan korkacak olanları uyarıcısın . Onlar onu gördükleri zaman sanki dünyada bir akşam veya bir sabah vakti kadar kaldıklarını sanırlar

Rum suresi / 55…57

Kıyamet koptuğu gün caniler mezarda yalnız bir saat kaldıklarını yemin ederler , daha öncede aynı şekilde yalan söylediler ! İlim ve iman sahibi bilenler şöyle derler : “siz Allah’ın kitabında belirtildiği gibi dirileme gününe kadar kaldınız , işte bugün yeniden dirilme günüdür , fakat siz bunu bilmiyordunuz ! Artık o gün zalimlerin mazeretleri bir işe yaramaz ve kabul edilmez .

 

Hakka suresi / 13…..20

(Allah) Sur’a tek bir üfleme üflendiğinde , dünya dağlarıyla birlikte kaldırılıp yerle bir edildiği zaman o gün kıyamet kopmuş olur ve zayıf hale gelen gök yüzü yarılmış olacaktır . Melekler gök yüzün her yerinde bulunacaklardır ve o gün Rabb’in Arş’ı (tahtı ) sekiz melek üzerinde taşınacaktır . O gün sergileneceksiniz , hiç bir şeyiniz gizli saklı kalmayacaktır. Kitabını sağ eliyle alanlar “ Alın kitabımı okuyun , ben zaten hesap göreceğimi tahmin etmiştim .” diyecekler.

Yunus suresi / 45

 

Mahşer gününde ( Allah) onları canlandırdığı zaman , sanki günün bir saati kaldıkları gibi birbirleriyle tanışırlar . Allah’la buluşmayı tekzip edenler (inanmayanlar) kaybetmiş olacaktır . Zira onlar hidayet yolunda değillerdir.

 

Gafir suresi / 59

 

Kıyamet günü şüphesiz mutlaka gelecektir . Fakat insanların çoğu inanmıyorlar .

Esra suresi / 13…15

Her kes günahı boynuna ve kıyamet günü kendisine basılmış bir kitap çıkaracağız, al kitabın kendin oku , bugün hesabını sen kendin ver. Kim hidayet yolunu seçerse kendine . Doğru yoldan saparsa gene kendine , hiç kimse başkasının günahını yüklenemez ve biz peygamber göndermeden hiç kimseye azap çektiremeyiz .

Zümer suresi/ 68,69

 

(Allah) Sur’a üflendiğinde göklerde ve dünyada bulunan canlılar ölecektir , bir kere daha üflediğinde hepsi ayağa kalkıp bakacaklar ve dünya Allah’ın nuruyla aydınlanacaktır ve kitap konulacaktır . Peygamberler ve şahitler getirilecektir ve adaletli bir şekilde haksızlık yapılmadan her kes hakkını alacaktır .

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN