Kur'an ve Arapça Eğitimi

تعليم القران الكريم واللغة العربية

SORU 30: İSLAMDA KADININ YERİ NEDİR ?

Nisa suresi /19..21

Ey iman edenler ! Kadınların malına zorla hak sahibi olamazsınız . Apaçık bir fuhuş yapmadıkça , onlara verdiğiniz şeylerinin bir kısmını alıp götürmek için sıkıştıramazsınız . Alacağınız bu gibi şeyler helal kılınmaz . onlarla iyi geçinin , fakat onları eğer artık sevmiyorsanız , bu sevmediğiniz şeyi belki Allah onu çok hayırlı bir iş yapar . Eğer eşinizi bırakıp başka bir eşle değiştirmek istiyorsanız ve daha önce birine yüklü mal verdiyseniz ondan hiç bir şey geri almayın , siz bunu apaçık bir günah ve haksız olarak geri alır mısınız ? . Vaktiyle bir birlerinizle açık açık konuştunuz ve sizden kesin bir söz ve sağlam teminat aldıkları halde onu nasıl geri alırsınız !?

 

Nisa suresi / 1..4

Ey insanlar ! Sizi tek bir nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden çok erkekler ve kadınlar meydana getiren Rabb’inizden sakının ve akrabaların hakkını verin . şüphesiz Allah sizi gözetliyor . Eğer yetimlerin arasında adaleti sağlamaktan endişe ediyorsanız , o zaman beğendiğiniz kadınlardan , iki , üç ve dört kadınla evlenebilirsiniz . Fakat bu sefer kadınların arasında adaleti sağlamaktan endişe ediyorsanız o zaman bir taneyle evlenin veya sahip olduğunuz olanlarla yetinin böylece adaletsizlik olmaz .

Kadınların mahirlerini gönül rızasıyla kendilerine verin . Eğer gönül rızasıyla o mahrın bir kısmını size bağışlarsa onu gönül rahatıyla alın .

Bakara suresi / 229

Boşanma işi iki defa olur , ya iyilikle tutulur ya da güzellikle ayrılık olur . ( (boşanırsanız) kadınlara verdiğinizden hiç bir şeyi alamazsınız , bu size helal kılınmaz . Ancak , Allah’ın koyduğu sınırları uygulamamaktan korkarlarsa bu durumda , kadının bir şeyler vermesiyle her iki taraf için bir sakıncası yoktur . Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır , bu sınırları aşmayın kim Allah’ın sınırlarını aşarsa , işte zalim olan bunlardır .

 

Bakara suresi / 231

Eğer kadınlardan boşandınız ve onlara tanınan bekleme süresi bitmiş ise , ya onlarla iyilikle bir arada olun veya iyilikle ayrılın . Onların hakkına tecavüz ederek onlara zarar verecek şekilde tutmayın , bunu yapan kendine zalimlik yapmış olur . Allah’ın ayetleri hafife almayın , Allah’ın nimetleri ve size inan bu kuranda ki olgun fikirleri hatırlayın , bunlarla Allah sizi uyarıyor , Allah’a takva edin ve biliniz ki Allah her şeyi biliyor .

Nur suresi / 23,24

Namuslu , kötülüklerden habersiz olan mümin kadınlarının iffetine dil uzatanlar , dünyada ve ahirette lanetlenmişler ve onlara büyük azap hazırlanmıştır. Yaptıklarından dolayı dilleri , elleri ve ayakları o gün aleyhine şahitlik yapacaklardır .

Nur suresi / 4,5

Namuslu kadınlara zina suçuyla itham edenler , eğer dört şahit getirmezlerse (80) seksen defa kırbaçlayın ve hiç bir zaman şahitliğini kabul etmeyin , fasik olan bunlardır . Ancak bundan sonra tövbe edip ıslah ederlerse Allah bağışlayıcıdır ve merhametlidir .

Nur suresi / 2,3

Zina yapan kadın ve erkek her birine 100 yüz defa kırbaçlayınız . Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız Allah’ın dininde onlara acımayın ve bu ceza yapılırken müminlerin bir kısmı seyretsinler. Zina yapan erkek ancak zina yapmış veya şirk koşan bir kadınla evlenir ve zina yapan kadın ancak zina yapmış veya şirk koşan bir erkekle evlenir . Bu müminlere haram kılınmıştır .

Nisa suresi / 15..18

Kadınlarınızdan fuhuş yapan olursa , eğer sizden dört şahit şahitlik yaparlarsa , kadınları ölünceye kadar evde tutun .Bunu sizden yapan olursa ikisine eziyet edin . Eğer tövbe edip ıslah ederlerse onlardan uzak durun (cezayı durdurun ) çünkü Allah tövbeleri kabul eder ve merhametlidir . Kabul edilecek tövbe , ancak cahillikten dolayı kötü şeyler yapıp fakat çok zaman geçmeden tövbe edenlerinin Allah tövbelerini kabul eder , Allah her şeyi bilen ve hikmet sahibidir . Ancak kötülükleri yapıp ve ölüm düşeyinde “Ben şimdi tövbe ediyorum “ diyenler veya kafir olarak ölenlerinin tövbelerini kabul edilmez. Onlara acı azap hazırladık.

 

Ahzap suresi / 59

Ey peygamber ! Eşlerine ,kızlarına ve iman eden kadınlarına söyle : Elbiselerini uzatsınlar ! böylece tanınmazlar ve onlara zarar gelmez , Allah her zaman bağışlayıcıdır ve merhametlidir.

Nur suresi / 30,31

Mümin erkeklere de ki : Bakışlarını dikmesinler ve iffetlerini kurusunlar , böylece ruhlarını yüceltirler . Şüphesiz Allah bütün yaptıklarını biliyor . Ve mümin kadınlara da söyle : Bakışlarını dikmesinler ve iffetlerini kurusunlar ve onların ziynetleri normal görünen kısımdan hariç göstermesinler ve baş örtülerini yakalarını örtecek şekilde örtsünler ve ziynetleri yalnız kocalarına , babalarına , kocaların babalarına , kendi çocuklarına , kocalarının çocuklarına , erkek kardeşlerine , erkek kardeşinin çocuklarına , kız kardeşinin çocuklarına , kadınlarına , kölelerine, şehvet gözüyle bakmayan tanıdık erkeklere ( hizmetçileri vs.) veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklara ziynetleri göstermeğe sakıncası yoktur .

Gizlemekte oldukları ziynetleri bilinmesi için ayaklarını vurmasınlar.( tahrikten kaçınsınlar) . Ey müminler   kazanmanız için hepiniz Allah’a tövbe edin .

 

Rum suresi / 21

O’nun ayetlerinden biri de , size nefislerinizden, beraber yaşacağınız eşler yaratması ve aranıza sevgi ve acıma duygusu koymasıdır . Şüphesiz bunda , düşünen bir toplum için ibretler vardır.        

İSLAM DİNİMİZİ TANIYALIM KİTABINI ONLINE OKUYUN